Ana sayfa Mevzuat Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin şirket borçlarına karşı sorumlulukları nelerdir?

Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin şirket borçlarına karşı sorumlulukları nelerdir?

Yönetim kurulu üyeleri vergi ve sgk borçlarından sorumlu mudur? Limited Şirket müdürleri vergi ve sgk borçlarından sorumlu mudur?

54
0

Anonim şirketin vergi ve sgk borcundan dolayı, A.Ş. ortağı ve aynı zamanda Yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu taahhüt ettiği sermayesi kadar mıdır? Anonim şirketin vergi ve sgk borcundan dolayı, A.Ş. ortağı ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesinin, eşine ait mal varlığı haczedilebilir mi?

A.Ş. Yönetim kurulu üyeleri Kamu borçlarında diğer ortaklar ile müteselsil sorumludur.

Hissesi oranı kadar değil Borcun tamamından sorumludur. (6183 sayılı kanın Mük.md 35)

VUK 10. madde Eşin mal varlığı ile sorumluluk olmaz.

Limited şirketlerde müdürlerin ödenmeyen sgk prim ve diğer borçlarından dolayı sorumluluğu var mıdır?

Limited şirket müdürleri, görev yaptıkları dönemlerden kaynaklanan borçlarının tamamından şirket tüzel kişiliği ile müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here