Ana sayfa Vergi Ağustos ayında bir senelik peşin olarak yatırılan kiranın 2021 yılına sarkan kısmı...

  Ağustos ayında bir senelik peşin olarak yatırılan kiranın 2021 yılına sarkan kısmı için uygulayacağımız stopaj oranı ne olmalıdır?

  78
  0

  2020 Ağustos ayında 1 yıllık kira peşin ödendi. 2021 yılına ait olan kiraların stopaj oranınını %10 olarak mı değerlendireceğiz?

  GV stopajı ödemenin yapıldığı tarihteki orana göre vergilendirilir. %10 GV stopajı yapılacak.

  2020/9.ay da açılış yapılan bir firmanın 1 yıllık kira damga vergisi hesaplaması nasıl yapılmalıdır.

  31/12/2020 tarihine kadar (dört ay) net üzerinden %10, kalan 8 ay için %20 stopaj brütü alınarak mı?

  Damga Vergisi; sözleşmenin yapıldığı tarih deki GV stopaj oranına (%10) göre Yıllı Brüt kira tutarı üzerinden yapılır.

  01/01/2021 tarihinden itibaren GV stopajının aynı kalacağı, eski, orana dönüleceği veya dahada indirileceğini bilinemez. Bu neden ile hesaplama 2020/9.aydaki oran üzerinden yapılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here