Ana sayfa Çalışma Hayatı 7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanma süresi nasıl hesaplanmaktadır?

  7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanma süresi nasıl hesaplanmaktadır?

  213
  0

  3 ay süre ile 7252 teşvikten yararlanmaktayız. 21 Eylül de emeklilik nedeni ile işten ayrılan kişi için 7252 sayılı teşvikten faydalanamamaktayız. Uygulama doğru mudur?

  7252 sayılı teşvik her bir ay için sağlanacak destek süresinin sigortalının kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) aylık ortalama gün sayısını geçemeyeceği dikkate alınarak yararlanılacak süre hesaplanmaktadır.

  Normalleşme desteğinden yararlanmak için şirket çalışanlarının tümünün normal çalışmaya geçmesi gerekir. Kçö ile nüd yararlanamaz. Doğru mudur?

  Salgın döneminde kimi işyerleri faaliyetini tamamen durdurmadı ve kısa çalışma ödeneğinin şartı olan haftalık çalışma süresini en az üçte biri oranında azaltarak (haftalık 30 saat ve daha az çalışma) kısa çalışma ödeneğinden yararlandı.

  1 Haziran’dan sonra da aynı şartlarda çalışılmaya devam ediliyorsa ödenekten yararlanılmaya devam edilecektir.

  Ancak işveren, 1 Haziran’dan itibaren tam olarak çalışmaya düzenine geçerse kısa çalışma ödeneği de son bulur. İşyerinin kısmi çalışma düzenine geçmesi de bir normalleşme sürecidir ve kçö devam edecektir. Eğer tam zamanlı çalışma başlamışsa bu işkura bildirilmeli ve kçö sonlanmalıdır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here