Ana sayfa Vergi 649 hesap borç çalışır mı?

  649 hesap borç çalışır mı?

  135
  0

  649 hesabını kullanarak düzenlediğimiz bir satış faturasına iade düzenlendi. Gelen iade faturasını 649 hesabını ters (borç) çalıştırarak mı kayıtlara almalıyız, 659 hesabını mı kullanmamız daha uygun olur? 

  649 nasıl bir satış için kullandınız Satılan nedir? Satılan ticari mal ise iade alınan tutar 153 hesaba yazılır. 649 borç çalıştırılmaz. 659 kullanılmaz.

  Bir aracımızı elimizden çıkardık. Yalnız bu aracın üzerinde hgs bakiyesi vardı.Bu bakiyeyi banka hesabımıza geri göndermiş. Biz bu gelen hgs iade tutarını hangi hesapta takip edebiliriz?

  Önceden yüklenen hsg giderleştirmişiseniz; gelen bedeli 102(B) 649 (A) olarak kayıt yapılır.


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here