Ana sayfa Vergi Yurt dışında verilen hizmetler için düzenlenecek faturalarda KDV hesaplanır mı?

Yurt dışında verilen hizmetler için düzenlenecek faturalarda KDV hesaplanır mı?

Yurt dışında verilen hizmetler için düzenlenecek faturalarda KDV hesaplanır mı?

126
0

Afrika da su kuyusu açılma işini yapan bir mükellefim var. Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilere keseceğimiz, Afrika da su kuyusu açma faturaları KDV’ye tabi olacak mı? Hizmet Afrika’da veriliyor. Hizmeti alan kişi veya kurumlar Türkiye de bu durumda KDV’ye tabi olur mu?

Hizmetin yurtdışında verilmesi halinde KDV hesaplanmaz.

Özel okullarda 2020-2021 eğitim dönemi için erken kayıt ücreti alınmış olup faturası da Ocak 2020’de kesilmiştir. Öğrenci okuldan kaydını iptal etmek ve parasını da iade almak istiyor. Özel eğitim kurumu olarak iade edilecek ücret için nasıl bir belge düzenlememiz gerekir?

Gider pusulası düzenlenecek. Gider pusulasında KDV gösterilecek. Faturanın aslı müşteriden alınarak Gider pusulasına eklenecek.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here