Ana sayfa Vergi Yazarkasa Levhanız/Ruhsatınız Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

  Yazarkasa Levhanız/Ruhsatınız Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

  10691
  0

  1- ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ LEVHASI/RUHSATI KAYBEDİLDİĞİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER NELERDİR?
  Ödeme kaydedici cihaz levhasını kaybeden mükellefler bağlı oldukları vergi dairesine müracaat ederek yenisini almak,
  Ruhsatını kaybedenler ise yetkili ödeme kaydedici cihaz firmasına müracaat ederek yenisini çıkartmak zorundadırlar.

  2- ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ ARIZALANDIĞI ZAMAN YAPILACAK İŞLEMLER VE BU SÜRE İÇERİSİNDE MÜKELLEFLERİN YAPACAKLARI SATIŞLARLA İLGİLİ OLARAK KULLANACAKLARI BELGELER NELERDİR?
  Kullanmakta oldukları ödeme kaydedici cihazları arızalanan mükellefler en geç arızanın meydana geldiği günü takip eden günün sonuna kadar yetkili bakım ve onarım servislerine başvuruda bulunarak cihazlarının  onarımını yaptıracaklardır. Mükellefler cihazlarının arızalı olduğu günlerde yapacakları satışlarını Vergi Usul Kanununa göre düzenleyecekleri fatura veya  perakende satış fişleri ile belgelendireceklerdir.


  Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here