Ana sayfa Vergi Vefat eden mükellefin işlemlerini devir alan varisleri hangi deftere tabi olmalıdır?

  Vefat eden mükellefin işlemlerini devir alan varisleri hangi deftere tabi olmalıdır?

  Vefat eden vergi mükellefinin işletmesini varisleri devam ettirir mi?

  71
  0

  Şahıs firması olan mükellef Mart ayında vefat etti. Oğlu işlerini devraldı. Vergi dairesi açılış işlemleri de yapıldı. Ölüm tarihinden sonra gelen faturalar yüksek tutarlı olup ba beyanlarında ve defter kayıtlarında nasıl olacak, fatura kayıtlarını işleme alabilir miyiz?

  Vefat eden kişi hangi defteri tutuyor ise o defter şekline devam edilir.

  Hadlerin yıl içinde ihlal edilmesi halinde yeni yıldan itibaren Bilanço esasına göre defter tutulur.

  Ölüm tarihinden sonra gelen faturalar yüksek tutarlı olup ba beyanlarında ve defter kayıtlarında nasıl olmalıdır?

  Ticari faaliyet devam ettiği için elbette kayıtlar alınacak beyanname ve bildirim verilecektir.

  Defter Beyana tabi işletme sahibi 01/11/2020’de vefat etmiştir. Vergi dairesi- beyannameler ve SGK dosyası olarak süreç nasıl işlemektedir?

  Vefat VD ve diğer kurumlara bildirilir. Mirasçılar devam edecek ise VD müracaat ederek mükellefiyet açılır Devam edilmeyecek ise Mükellefiyet kapatılır.

  Ekim ayı beyannameleri mirasçılar tarafından sürelerinde verilecektir. 01/01/2020 -01/11/2020 dönemi Kıst dönem Yıllık GV beyannamesi 4 ay içinde verilir.

  Ayrıca mirasçılar 4 ay içinde Veraset ve intikal beyannamesi vereceklerdir.

  Vefat eden gelir vergisi mükellefinin stokları için kağıt fatura düzenlenebilir mi?

  E-defter e-fatura mükellefi müşterim 15/02/2021 tarihinde vefat etti. Vefat tarihinde hayli yüksek tutarda stok mevcuttur. Varisler işletmeyi devam ettirmeyecekler. Stoklarla ilgili vefat tarihine fatura kesme söz konusu olabilir mi? Vergi dairesi kâğıt ortamında fatura kesebilirsin dedi ama bu bana pek doğru gelmedi. Kâğıt fatura düzenleyebilir miyim?

  E-fatura düzenlenecektir.

   


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here