Ana sayfa Vergi Taşınmaz satışlarında KDV istisnasını kimler uygulayabilir?

    Taşınmaz satışlarında KDV istisnasını kimler uygulayabilir?

    Vergi mükellefi olmayan şahıstan alınan arsa için gider pusulası düzenlemek gerekir mi?

    103
    0
    Taşınmaz satışı ile ilgili
     1) Kurum aktifinde bulunan bir taşınmaz KDV’den muaf bir vakfa satışı yapılacak. KDV istisnası uygulamanın bir yolu var mı? 
    2) Aynı şekilde Kurum aktifinden gerçek kişilere yapılacak taşınmaz için mutlaka KDV hesaplamak gerekiyor mu?
    3) Gerçek kişilere ait taşınmazların, vergiden muaf bir kurum tarafından satın alınması halinde KDV hesaplamak gerekiyor mu?

    Alıcının KDV veya başka vergiden muaf olması KDV hesaplanmasına engel değildir.

    Alıcının vergi mükellefi olup olmamasının önemi yoktur.

    Satıcının durumu KDV 17/4 maddedeki şartları varsa KDV istisnası uygulanır.

    Gerçek kişi GV mükellefi ise ve Gayrimenkul aktife kayıtlı ise düzenlenecek faturada KDV hesaplanır.

    Vergi mükellefi olmayan kişiler Gayrimenkulü kime satarsa satsın KDV hesaplanmaz.

    Vergi mükellefi olmayan şahıstan alınan arsa için gider pusulası düzenlemek gerekir mi?

    Gider pusulası düzenlenmeli ve düzenlenen gider pusulasında KDV ve GV stopajı yapılmamalıdır.

     


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here