Ana sayfa Muhasebe Taşınmaz alımı ve satımı yapan firma icra dairesinden almış olduğu arsa için...

  Taşınmaz alımı ve satımı yapan firma icra dairesinden almış olduğu arsa için ödemiş olduğu KDV’yi indirim konusu yapabilir mi?

  Araçlardaki enjektör değişimi gider olarak kaydedilebilir mi? Taşınmaz alımı ve satımı yapan firma icra dairesinden aldığı arsa için ödediği KDV’yi indirim konusu yapabilir mi?

  120
  0

  Taşınmaz alımı satımı faaliyetinde bulunan şirketimiz icra dairesinden tapu aldı ve bunu sattı. Ödenen KDV ile ilgili nasıl muhasebe kaydı yapılmalıdır?

  İcra dairesinden alınan gayrimenkul için ödenen KDV indirilir.

  Satışta e-arşiv fatura düzenlenebilir.

  Ödenen KDV 191 hesaba kaydedilir.

  Alınan gayrimenkuller 153 hesaba, Satılan gayrimenkuller ise 600 hesaba yazılır

  Muhasebe kayıtları için TDHP’daki hesaplar kullanılır.

  Araçlardaki enjektör değişimi gider olarak kaydedilebilir mi?

  Amortismana tabi tutulur. Araç faydalı ömrü gibi 5 yılda amorti edilmesi gerekir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here