Ana sayfa Muhasebe Tabldot olarak yemek hizmeti veren firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  Tabldot olarak yemek hizmeti veren firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  58
  0

  İşyeri kira bedeli olarak kiracılarımızla kontrat yaparken KDV Dahil anlaşmıştık. Yeni gelen Kira KDV indirimlerinde mevcut tahsil ettiğimiz tutarı sabit tutarak KDV’yi %8 alarak fatura düzenledik. Tahsil ettiğim tutarı indirilen KDV miktarı kadar azaltmalı mıyız yoksa aynı tutarda mı tahsil etmeliyiz?

  KDV dahil sözleşme yapılmış ise; hesaplama yeni orana göre yapılır.

  Yeni orana göre hesaplanması ile elbette toplam tutar azalacaktır.

  Bir mükellefimiz tabldot olarak firmalara yemek satmaktadır .31/07/2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararında %8 olan Kdv yi %1 olarak mı düzenlemelidir?

  Kararda tabldot kelimesi geçmemektedir.

  KDV Ekli II Sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “Bölümünün 24’üncü sırası YEME, İÇME HİZMETLERİ bölümümde “diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler ” cümlesinden anladığımız tabldotlara da % 1 oranında KDV uygulanmalıdır.

  ————————–

  KDV ve iş yeri kira stopaj oranı indiriminde son durum


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here