Ana sayfa SGK Staj süresi sona eren bir öğrencinin işten çıkışı hangi kod ile yapılmalıdır? 

  Staj süresi sona eren bir öğrencinin işten çıkışı hangi kod ile yapılmalıdır? 

  Stajyerlerin sigortalılığı hakkında.

  252
  0

  Yanımda çalışan bir arkadaş var. Staj için bende işe başlamıştı. Staj süresi 31.07.2021 tarihinde sona erdi. Çalıştırmaya devam etmeyi düşünmüyorum. Tazminat ödemek zorunda mıyım? İşten çıkışını hangi kod ile vermeliyim?

  Staj gören öğrencinin sgk primini okul yapmakta ve ödemektedir. 

  İşyeri staj ücretinden fazla ücret ödüyor ise bildirim yapar ve işin sonlanması ya da 05 belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi olarak çıkışını yapabilirsiniz.

  Çırak ve Mesleki Eğitim Gör


  enlerin Sigortalılığı

  5510 sayılı Kanuna göre 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanır. Bunlar hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılırlar.

  6111 sayılı kanun ile de Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile Yükseköğretim Kanununa tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden prime esas kazançları prime esas kazanç alt sınırından fazla olmayan öğrencilerden bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlanmış ve aynı Kanunla saha önce sigorta kapsamında olmayan zorunlu stajyerler 5510 sayılı Kanun ile kısmen sigortalılar kapsamına alınmıştır.


  Kaynak: İSMMMO, SGK
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here