Ana sayfa Muhasebe Şirket ortakları ortaklıktan çıkarken isim hakkı karşılığı ücret talep edebilir mi?

Şirket ortakları ortaklıktan çıkarken isim hakkı karşılığı ücret talep edebilir mi?

Şirket ortakları ortaklıktan çıkarken isim hakkı karşılığı ücret talep edebilir mi?

816
0

Anonim şirket ortaklarından biri ortaklıktan ayrılıyor. Ayrılan ortak şirketin piyasada tanınan bir ismi var, bundan dolayı isim hakkı parası istiyor. Şirketin isim hakkı tescil ettirilmemiş.

Kurulan başka bir firma bu ismi alabilir. Ayrılan ortak böyle bir para talep edebilir mi?

Talep edebilir. Ancak ödenmesi zorunlu mu bu tartışılır. Anlaşma yolu olmaması halinde yargıya intikal edecektir. Burada mahkemeye sunulacak savunmaya göre kararı mahkeme heyeti verecektir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here