Ana sayfa Ekonomi Sektörel Nitelikli Yurt Dışı Fuara Gidenlere 500.000-TL Destek!

  Sektörel Nitelikli Yurt Dışı Fuara Gidenlere 500.000-TL Destek!

  1503
  0

  1-FUAR KATILIMLARI NE ŞEKİLDE DESTEKLENECEKTİR?
  Katılımcılar tarafından yurt dışı fuar organizasyonu kapsamında gerçekleştirilen fuar katılımları ve bireysel katılımlar, katılımcıların stand alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınarak yapılacaktır.

  2- DESTEĞE ESAS TUTAR NASIL BELİRLENİR?
  Desteğe esas tutar, yurt dışı fuar organizasyonlarında her fuar için ayrı ayrı belirlenir. Bireysel katılımı desteklenen sektörel nitelikteki uluslararası fuarlarda ise her fuar için ayrı ayrı belirlenebileceği gibi ülke veya sektör bazında da belirlenebilir.

  3- BAKANLIĞIN FUAR ORGANİZASYONUNUN TANITIMI İÇİN HARCAMALARIN DESTEĞİ % KAÇTIR?
  Bakanlıkça görevlendirilen organizatörlerin, yurt dışı fuar organizasyonuna yönelik;
  3.1- Türk ihraç ürünlerinin,
  3.2- Sektörlerin,
  3.3- Katılımcıların,
  Yurt dışı fuar organizasyonunun tanıtımı amacıyla yurt dışında gerçekleştirdikleri tanıtım faaliyetlerinden yapılan harcamaların %75 oranında destek verilecektir.

  4- FUAR DESTEK TUTARI NE KADARDIR?
  Destek tutarı yurt dışı fuarın,
  4.1- Genel nitelikli olması halinde 320.000-TL’sini,
  4.2- Sektörel nitelikli olması halinde 500.000-TL’sini geçemez.

  ***Sektörel nitelikli fuarlarda, Bakanlığa sunulacak tanıtım projesine verilecek ön uygunluğa istinaden, belirtilen 500.000-TL destek tutarına ilaveten, proje kapsamında yapılacak harcamaların %75’i 320.000-TL’sını geçmemek üzere desteklenir.

  5- HANGİ HARCAMALAR İÇİN DESTEK VERİLİR?
  Yurt dışı fuar organizasyonları listesinde bulunan fuarlar arasından Bakanlık (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenen yurt dışı fuar organizasyonlarında organizatör tarafından oluşturulan Türkiye Markası standlarına ilişkin;
  5.1- Yer kirası,
  5.2- Stand kurulumu,
  5.3- Nakliye ve organizasyon giderlerine,
  İlişkin harcamalar desteklenir.

  ***Türkiye Markası standlarına ilişkin projelerin Bakanlık tarafından fuar öncesi onaylanması gerekir. 

  6- DESTEK ÜST LİMİTLERİ KAÇ TL’DİR?
  Katılımcıya fuar bazında ödenecek destek tutarı yurt dışı fuarın,
  6.1- Genel nitelikli olması halinde 50.000-TL’sını,
  6.2- Sektörel nitelikli olması halinde 75.000-TL’sını,
  6.3- Bakanlıkça belirlenen prestijli fuarlardan biri olması halinde 250.000-TL’sını,
  geçemez.

  7- DESTEĞE ESAS TUTAR METREKARE BAZINDA % KAÇ OLACAKTIR?
  Desteğe esas tutar,
  7.1- Fuar,
  7.2- Sektör,
  7.3- Ülke,
  Bazında metrekare başına belirlenen yaklaşık toplam maliyetin %50’sini, Bakanlıkça belirlenen hedef ülkelerde ise %70’ini geçemez.

  8- KATILIMCILAR KAÇ KEZ FUAR DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİR?
  Katılımcı bir takvim yılı içinde en fazla 2 (iki) defaya mahsus olmak üzere Bakanlıkça belirlenen fuarlar için prestijli fuar katılımı desteğinden yararlanabilir.

  ***Bu karar hükümleri 01 Temmuz 2017 tarihinden önce başlayan fuarlara gerçekleştirilen katılımlara ilişkin başvurularda gerçekleştirilen katılımlara ilişkin başvurularda uygulanmaz.

  Yurt dışı fuarların desteklenmesine ilişkin tebliğ 02.12.2017 tarih ve 29906 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tutarlar USD olarak uygulanmaktayken, 07.04.2017 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yayımlanan Yurt dışı fuar desteklerin TL bazında yapılacağı belirtilmiştir.

  Kaynak : Resmi Gazete (07.04.2017 – 30031)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here