Ana sayfa Çalışma Hayatı Öğretim tazminatı kimlere verilir?

Öğretim tazminatı kimlere verilir?

315
0
Öğretim tazminatı kimlere verilir?

Eğitim ödeneği tüm öğretmenlere verilir. Ama eğitim öğretim tazminatı ücretli öğretmenlere, emekli öğretmenlere, okul çalışanı oldukları için idari kadro ve hizmetli kadrosuna da veriliyor mu? Sadece kadrolu öğretmenlere mi veriliyor?

20.03.1997 tarih ve 570 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Eğitim Ve Öğretim Tazminatı

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen ünvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara; (Öğretmen ünvanlı kadrolarda bulunanlardan okul müdürü ve okul müdür yardımcısı, yönetici ve eğitim uzmanı olarak görevlendirilenler ile cezaevi okullarında çalışan öğretmenler dahil İlköğretim Müfettişleri hariç olmak üzere)

a) 1 ve 2 inci derecelerden aylık alanlar için %82 sine,
b) 3 ve 4 üncü derecelerden aylık alanlar için %78 ine,
c) Diğer derecelerden aylık alanlar için %70 ine,

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarda görev yapanlara ayrıca;

a) Dört yıl veya daha fazla yükseköğrenim görenler için %15 ine,
b) Üç ve iki yıllık yükseköğrenim görenler için %10 una,

-Hangi işi yapanlara ve hangi görevde bulunanlara ödeneceği, miktarı, ödeme usul ve esasları her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit edilir.

Bu tazminat, damga vergisi hariç, herhangi bir vergiye tabi değildir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Eğitim öğretim tazminatı ve çocuk yardımından SGK kesintisi yapılacak mı?

Öğretmenlere verilen eğitim tazminatından sgk, gelir vergisi ve damga vergisi kesilir mi?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here