Ana sayfa Çalışma Hayatı Ocak ve Şubat ayları için KÇÖ’ye yeni başvuru yapacak firmalar nereden başvuru...

  Ocak ve Şubat ayları için KÇÖ’ye yeni başvuru yapacak firmalar nereden başvuru yapmalıdır?

  50
  0
  01/04/2020 tarihi itibari ile kısa çalışma ödeneği alan 2 çalışan 31/12/2020 tarihine kadar yararlandı. Yeni bir işçi (3 yıl içinde 450 gün hizmet süresi olan başka bir işyerinde Temmuz 2020’de işinden istifa eden bir kişiyi ) 01/11/2020 tarihinde işe aldı. Son iki ay kasım ve Aralık 2020 60 gün şartını kazanıyor. İlave olan işçiyi de kçö faydalandırmak istiyor. Ocak ve Şubat 2021 e-devlet üzerinden yeni başvuru mu yapacak. E devlet üzerinden İşkur’a yapacağı yeni başvurudaki kısa çalışma uygulanacak işçi listesine sadece yeni alınan işçiyi mi yazılacaktır?

  Daha önce Covid-19 kapsamında kısa çalışma ödeneğine başvuran işverenin aynı işçileri için yeni bir başvuru yapması gerekmemektedir. Sadece daha önce başvuru yapmadığı yeni işçiler için başvuru yapması yeterlidir. İşverenin; e-Devlet üzerinden gerekli alanları doldurarak başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca aynı sistem üzerinden kanıtlayıcı belge olarak aşağıdaki belgelerin eklenmesi yeterlidir. 

  • Çalışma süresinin azaltıldığını veya faaliyetin kısmen/tamamen durdurulduğunu ortaya koyan belgeler (örneğin: ücret bordroları, puantaj kayıtları, üretimin, hizmetin ve/veya ihracatın azaldığına, siparişlerin ve/veya sözleşmelerin iptal edildiğine dair vb. belgeler) ile 

   

  • Resmi makamlar tarafından faaliyeti durdurulan işyerleri kapsamında olduğuna dair diğer belgeler

  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here