Ana sayfa İstatistik Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte yurt içinde ikamet eden...

Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı

Hanehalkı Yurt İçi Turizm Verileri

109
0

Hanehalkı Yurt İçi Turizm, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2020

Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %43,5 azalarak 7 milyon 958 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 75 milyon 346 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 9,5 gece oldu.

Seyahate çıkan kişi, seyahat ve geceleme sayıları, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2020

Geceleme sayısı, I. Çeyrek, 2020    Ortalama geceleme sayısı, I. Çeyrek, 2020

Seyahate çıkanlar, 4 milyar 61 milyon 93 bin TL harcadı 

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2020 yılının I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %41,9 azalarak 4 milyar 61 milyon 93 bin TL olarak gerçekleşti. Bu harcamaların %96,0’ını 3 milyar 900 milyon 318 bin TL ile kişisel harcamalar, %4,0’ını ise 160 milyon 775 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 510 TL oldu.

Seyahate çıkan kişilerin seyahat harcamaları, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2020

Toplam seyahat harcamaları, I. Çeyrek, 2020     Seyahat başı ortalama harcama, I. Çeyrek, 2020

Bu çeyrekte yapılan seyahat harcamalarının geçen yılın aynı çeyreğine göre değişim oranları incelendiğinde en fazla azalış %67,9 ile diğer harcamalarda (spor, eğlence, eğitim, mücevher, altın, gümüş, halı, kilim vs), %61,6 ile seyahat öncesi yapılan harcamalarda (Giyecek, ilaç, çanta, kamera, film vb.) ve %61,0 ile konaklama harcamalarında oldu.

Harcama türlerinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre değişim oranları (%), I. Çeyrek, 2020

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler %74,7 ile ilk sırada yer aldı

Seyahate çıkış amaçlarında ikinci sırada %11,4 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise ile %7,4 ile “sağlık” yer aldı.

Seyahat sayılarının amaçlara göre dağılımı (%), I. Çeyrek, 2020

Seyahate çıkanlar en çok arkadaş veya akraba evinde kaldı

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 61 milyon 98 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş veya akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 7 milyon 502 bin geceleme ile “kendi evi”  yer alırken, “otel” 2 milyon 161 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Geceleme sayısının konaklama türlerine göre dağılımı (%), I. Çeyrek, 2020

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 21 Ekim 2020’dir.


Kaynak: TÜİK
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here