Ana sayfa Vergi Mevduat Faizlerinde Tevkifat Nasıl Hesaplanır?

  Mevduat Faizlerinde Tevkifat Nasıl Hesaplanır?

  793
  0

  01.01.2013 tarihli ve 28515 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 24.12.2012 tarihli ve 2012/4116 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yapılmış olan düzenlemeler çerçevesinde;
  1- Döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizler vadelere göre %18, %15 ve %13 oranlarında;
  2- Mevduat faizleri de vadelere göre %15, %12 ve %10 oranlarında
  tevkifata tabi olup, bu gelirler için yıllık beyanname verilmeyecektir.

  ***Tevkifat uygulamasında gelir sahibinin gerçek/tüzel kişi ya da tam/dar mükellef olmasının veya elde edilen gelirin vergiden istisna olup olmamasının önemi bulunmamaktadır.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu – Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here