Ana sayfa Vergi Meslek mensubu sözleşme feshi nedeniyle alacağı ödemeler için makbuz düzenlemeli midir?

  Meslek mensubu sözleşme feshi nedeniyle alacağı ödemeler için makbuz düzenlemeli midir?

  E-Smm sonrası iş iptali nedeniyle iade edilen para için gider pusulası mı düzenlenmelidir?

  57
  0

  İş sahibi ile yapmış olunan sözleşme, iş sahibi tarafından haklı sebep göstermeksizin feshedilmiştir. Buna istinaden meslek mensubu alacağı tazminat için makbuz düzenleyecek midir? Tazminat bedeline KDV ve stopaj hesaplanacak mıdır?

  Alınan bedel Tazminat değildir. Sonraki aylara ait mesleki gelirdir.

  e-smm düzenlenir, KDV hesaplanır ve % 20 GV stopajı yapılır.

  Özel muayenehanesi olan doktor mükellefim 2020-Temmuz ayında kesmiş olduğu bir e-smm makbuzunun bir kısmını hastaya banka havalesi ile iade ediyor. (Akupunktur tedavisi yarıda kesilmiş.) Bu durumda iade edilen kısım için gelir vergisi ve KDV yönünden nasıl bir işlem yapılabilir?

  İade yapılması için GİDER pusulası düzenlenmesi gerekir. Gider pusulasında KDV hesaplanır ve kdv indirilir ve iade edilen tutar gider yazılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here