Ana sayfa Vergi Merkezi Türkiye’de olan firmamızın yurt dışındaki şubesinin elde etmiş olduğu kazançlar kurumlar...

Merkezi Türkiye’de olan firmamızın yurt dışındaki şubesinin elde etmiş olduğu kazançlar kurumlar vergisinden istisna mıdır?

Merkezi Türkiye’de olan firmamızın yurt dışındaki şubesinin elde etmiş olduğu kazançlar kurumlar vergisinden istisna mıdır?

148
0

Konu: Şirketin Polonya’da bulunan şubesi aracılığıyla elde ettiği kazançlarda istisna uygulaması hk.

 … şirketinizin faaliyet konusunun yurtdışında sigara sektöründe faaliyet gösteren bazı firmaların üretim tesisi makinelerinin montajı, mevcut makinelerin başka bir ülkeye taşınıp montajı ve devreye alınması, montaj ve devreye alınma aşamasında gerekli yedek parçaların temini ve kullanılması, makinelerin planlı bakım onarımlarının yapılması, söz konusu bakım onarımlarda gerekli yedek parça kullanımı, makinelerin performans ve verimlilikleri ile ilgili teknik hizmetlerinin yapılması ve makineler ile ilgili teknik danışmanlık ve benzeri faaliyetler olduğu ve bu işlerle ilgili olarak Polonya’da resmi şubenizin ve ihtiyaç duyulan teknik kadro ile temsilcinizin bulunduğu belirtilerek, söz konusu faaliyetlerden elde edilen kazancın Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde yer alan istisna kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususunda…

… özelge talep formunuzda belirtilen, yurtdışında sigara sektöründe faaliyette bulunan firmaların üretim tesislerinde bulunan makinelerinin montajı, mevcut makinelerin başka bir ülkeye taşınıp montajı ve devreye alınması ile bu işlerle ilgili teknik hizmetlerinizden yurtdışında elde ettiğiniz kazançlarınız için Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde yer alan istisnadan yararlanmanız mümkündür.

 


Kaynak: İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü 01.07.2019 84098128-125[5-2019/3]-E.247507 Sayılı Özelge
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here