Ana sayfa Vergi Kredi kartı ile tahsilatı yapılan ürün veya hizmet teslimlerinin faturasını Gib sisteminden...

  Kredi kartı ile tahsilatı yapılan ürün veya hizmet teslimlerinin faturasını Gib sisteminden düzenleyebilir miyiz?

  196
  0
  Seyahat acentasıyız. Kredi kartı ile yapılan tur satışının faturasını gib portaldan kesmek istersek aynı günde mi kesmek zorundayız? Faturayı gib portaldan değilde kâğıt fatura olarak kesebilir miyiz? 

   

  5.000/30.000 Limitine göre kâğıt faturada düzenlenebilir. (Tüketici için 30.000 TL altındaki fatura kâğıt fatura olarak düzenlenebilir)


  Otobüs ile şehirlerarası yolcu taşıma işi yapan tüzel kişi mükellef yolcularına Maliye bakanlığı mührü içeren dip koçanlı yolcu bileti kesmektedir. Vergi dairesi yolcu bileti ve yolcu listesinin yanında otobüs her yola çıktığında bir adet de muhtelif müşteriler diye fatura kesilmesini bu faturanın toplam yolcu adedini ve bilet tutarını içermesi gerektiğini söylemiş. Şehirler arası yolcu taşımacılığında belge düzeni nasıl olmalıdır? Dip koçanlı yolcu taşıma biletleri belge olarak yeterli değil midir? Beyannameyi yaparken yolcu bileti koçanı dışında yasal deftere işlenecek başka bir belge var mıdır?

  Oda yayınımız olan MALİ ÇÖZÜM dergisinde yayımlanan makale için aşağıdaki linki inceleyiniz. 

  http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/106malicozum/11%20b%C3%BClent%20sezgin.pdf

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here