Ana sayfa Vergi Konut teslimlerinde KDV oranı nedir?

  Konut teslimlerinde KDV oranı nedir?

  konut, teslim, kdv, oran, fatura, m2, büyükşehir, asgari

  45
  0

  2020/7.Ayda ruhsatı alınan inşaatımız için konut teslim faturalarını keseceğiz birim m2 maliyeti 1.450 liradır. KDV oranı konusunda bilgi verebilir misiniz? Bir de henüz teslim edilmemiş ama tapusu verilmiş dairelerin faturasını teslim edildiğinde de mi yoksa tapu verildiğinde mi kesmek doğru olur? 

  Fatura Menkulün tesliminden sonra düzenlenir. 

  Verilen Tapu; KAT MÜLKİYETİ TAPUSU ise inşaat bitmiş demektir. 

  KAT İRTİFAKI TAPUSU İSE binanı henüz tamamlanmadığı anlamına gelir. 

  Yapı ruhsatı 01/01/2017 tarihinden sonra alınan konutların tesliminde; Büyükşehir Belediyelerindeki lüks veya Birinci Sınıf İnşaatların Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri;

  Bin Türk lirası ile iki bin Türk lirası (iki bin Türk lirası dâhil) arasında olan konutların tesliminde %8, İki bin Türk lirasının üzerinde olan konutların tesliminde %18, 

  Büyükşehir dışındaki illerde; inşaat sınıfı ne olursa olsun 150 m2’ye kadar olan konutlarda uygulanacak KDV oranı %1’dir. 

  Büyükşehirlerde 150 m2’ye kadar olan konutların inşaat kalitesi Lüks veya Birinci sınıf OLMAYANLAR için uygulanacak KDV oranı %1’dir.


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here