Ana Sayfa Vergi Kira Tahsilatı Yapamayanlar, Dava Sonucunda Aldıkları Yasal Faizleri Ne Şekilde Vergilendirebilir?

  Kira Tahsilatı Yapamayanlar, Dava Sonucunda Aldıkları Yasal Faizleri Ne Şekilde Vergilendirebilir?

  1491
  0

  Kiracıların kira bedellerini ödememeleri nedeniyle açılan davalar sonucu verilen yargı kararlarında, kira bedelinin yanı sıra yasal faiz ödenmesine de karar verilmiş olması halinde,
  1- Tahsil edilen kira bedelinin gayrimenkul sermaye iradı,
  2- Faiz gelirinin ise menkul sermaye iradı olarak vergilendirilmesi gerekir.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikSözleşme ile işyerinin satışı ve teslimi KDV indiriminden faydalanmak için yeterli mi? Tapu satışı sonradan yapılsa olur mu?
  Sonraki İçerik2019 Yılı Gelir Vergisi Tarifesi

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz