Ana sayfa Yaşamın İçinden Kasırga, tayfun ve siklon arasındaki fark nedir?

Kasırga, tayfun ve siklon arasındaki fark nedir?

745
0
Kasırga, tayfun ve siklon arasındaki fark nedir?

Amerika Birleşik Devletleri son yılların en şiddetli kasırgalarından biri olan Florence için yine alarmda. Peki sıklıkları artan ve dünyanın farklı yerlerinde meydana gelen kasırgaların, tayfun ve siklonlardan farkı nedir?

Kasırga, tayfun ve siklon aslında aynı doğal olayı tarif etmek için kullanılan kelimeler olsa da üçü farklı coğrafi bölgede görülen tropikal fırtınalara deniyor. Hızı saatte 74 deniz milini (yaklaşık 119 km) aşan bu çok kuvvetli rüzgarlar, kara üzerine çıktığında büyük hasara sebep olabiliyor.

Kasırgalar oluştuğunda Dünya Meteoroloji Teşkilatı tarafından adlandırılıyor. Bu isimlendirme, fırtınadan etkilenebilecek kişilerin uyarılmasında kolaylık sağlıyor.

Hangi bölgede hangi isim?

Bu fırtınalar, Kuzey Pasifik Okyanusunun doğusunda, Meksika Körfezinde, Karayıp Denizinde ve Kuzey Atlas Okyanusunda görüldüğünde kasırga (hurricane), Kuzey Pasifik Okyanusunun batısında oluştuğunda tayfun, Hint Okyanusunda meydana geldiğindeyse siklon adını alıyor.

Siklonlar, bulundukları yarım küreye göre farklı yönde dönüyor. Kuzey yarım kürede saat yönünün tersine dönen bu şiddetli rüzgarlar, güney yarım küredeyse saat yönünde dönüyor.

Kasırga oluşması için hangi şartlar gerekiyor?

Denizler ve okyanuslar üzerinde her yıl yaklaşık 80 siklon/kasırga/tayfun oluşurken, bu hava olayının görülmesi için şu şartlar gerekiyor:

 • Su yüzeyi sıcaklığının 26,6 Santigrat dereceden yüksek olması
 • Havanın nemli olması
 • Ekvator rüzgarlarının birleşerek şiddetli rüzgarlara dönüşmesi
Beşinci kategorideki kasırgaların sayısı artıyor

Kasırgalar ayrıca sahip oldukları hıza göre kategorilendiriliyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da kullanılan Saffir-Simpson ölçeğine göre kategoriler şu şekilde sınıflandırılıyor:

 • Kategori 1 : Saatte 74-95 mil (119-153 km)
 • Kategori 2 : saatte 96-110 mil (155-177 km)
  • Kategori 3 : saatte 110-130 mil
  • Kategori 4 : saatte 131-154 mil
  • Kategori 5 : saatte 155 mil ve üstü

  ABD’nin Kuzey Karolina eyaletine doğru ilerlemekte olan Florence kasırgası şu anda dördüncü kategoride değerlendiriliyor.

  Beşinci kategoride olan kasırgalar 1924 ile 2000 arasında 76 sene boyunca 22 defa oluşurken, 2000 ile 2017 arasında sadece 17 senede 11 defa meydana geldi. İklim uzmanları, sıcaklıkları artan okyanuslarla beraber, bu tarz şiddetli fırtınaların sıklığını da artıracağı görüşünde.

   

   

 • İzlemek için linke tıklayınız.
  _____________________________________________________________________
  Kaynak: EuroNews
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here