Ana sayfa Vergi İthal ettiğimiz bakır ve alüminyum ürünlerini satarken KDV tevkifatı yapmalı mıyız?

İthal ettiğimiz bakır ve alüminyum ürünlerini satarken KDV tevkifatı yapmalı mıyız?

İthal ettiğimiz bakır ve alüminyum ürünlerini satarken KDV tevkifatı yapmalı mıyız?

345
0

İthal olduğu için tevkifatsız olarak alınan bakır rulo ve bakır ürünlerini aynı şekilde sattığımızda tevkifat uygulamamız gerekir mi?

KDV tevkifatı yapılmalıdır.

İhraç kayıtlı satış yaptık ancak buradan doğacak KDV’yi iade almak istemiyoruz.

Devreden olarak kullanmak istiyoruz. KDV Beyannamesini hazırlarken ihraç kayıtlı satışı, İhraç kaydıyla teslimler dışında tevkifat uygulanmayan satırında da gösterdiğim için devreden KDV tutarı otomatik olarak azalıyor. Burada nasıl bir yol izlemeyelim? Tevkifat uygulanmayan işlemlerde beyan etmesem olur mu?

Tevkifat uygulanmayan satırına yazılmaz. İhraç kayıtlı teslimler bölümüne yazılır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here