Ana sayfa Dünya İtalya’da hem ihracat hem de ithalat oranları Kasım 2019’da düştü

İtalya’da hem ihracat hem de ithalat oranları Kasım 2019’da düştü

257
0

İtalya’da hem ihracat hem de ithalat oranları Kasım 2019’da düştü

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu’nun (ISTAT) yayınladığı verilere göre, İtalya’da Kasım 2019’da mevsimsellikten arındırılmış veriler, Ekim 2019’a kıyasla, giden akışlar için azaldı (%-4.2) ve gelen akışlar (%0.0) için sabit kaldı. İhracat hem AB üyesi olmayan ülkeler (%-8.1) hem de AB ülkeleri (% 0.9) için düştü. AB üyesi olmayan ülkeler için ithalat %-0,8 oranında azalırken, AB ülkeleri için %+0,6 oranında artmıştır.

Son üç ayda mevsimsellikten arındırılmış veriler, bir önceki üç aya göre, ihracat için arttı (+% 1.4) ve ithalat için azaldı (% -0.6).

Kasım 2019’da, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla, hem ihracat hem de ithalat azaldı (sırasıyla %-3,2 ve %-5,9). Giden akışlar AB üyesi olmayan ülkeler için %-3,7 ve AB ülkeleri için %-2,7 azaldı. Gelen akışlar AB dışı için %-10,6 ve AB içinde %-2,7 oranında azalmıştır. Kasım 2019’daki ticaret dengesi +4.872 milyon Euro’dur (AB dışı alan için +4.169 milyon Euro ve AB ülkeleri için +702 milyon Euro).

Kasım 2019’da toplam ithalat fiyatları endeksi bir önceki aya göre %0,6 arttı (Euro bölgesi için %0,1 azaldı, euro bölgesi dışı için %1,2 arttı); toplam on iki aylık değişim oranı %2,1 azalmıştır (Euro bölgesi için %0,8 ve euro bölge dışı için %3,4 azalmıştır).


Kaynak: İtalya Ulusal İstatistik Kurumu (ISTAT) / Link: https://www.istat.it/en/archivio/237482
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here