Ana sayfa SGK İsteğe bağlı olarak 4c prim ödemenin şartları nelerdir?

  İsteğe bağlı olarak 4c prim ödemenin şartları nelerdir?

  Memurlar isteğe bağlı 4/c primi ödeyebilir mi?

  256
  0

  Bir arkadaşım emeklilik şartlarının oluşturmadan bankadan ayrıldı. 5 yıl gibi prim ödemesi gerekiyor. Kendisi çalışmıyor. Bu durumda isteğe bağlı 4c kapsamında prim yatırabilir mi? Şartlar nelerdir? 

  İsteğe bağlı sigortalılık konusunda önemli bir istisnada, memurlar yani 4/c’li sigortalılar için söz konusu. Belirli bir süre memur olarak çalışmış kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde isteğe bağlı iştirakçi olarak kendi primlerini ödeyerek emekli sandığı mensubu olarak emekli olabiliyorlar. 

  İsteğe bağlı iştirakçi olabilmek için bazı şartlar var: 

  1. İsteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödemek isteyenlerin en az 10 yıl memur olarak bir fiil çalışmış olması, 
  2. 5434 sayılı Kanun’a tabi görevlerinden istifa ederek ayrılmış olması, 
  3. Sosyal güvenlik kuruluşlarından birinden emekli aylığı bağlanmamış olması, 
  4. Sosyal güvenlik kuruluşlarından birine tabi çalışıyor olmaması gerekmektedir. 

  Yani en az 10 yıl bir fiil memur olarak çalışmış, görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan ve başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir ve emekli olabilirler.

  BENZER İÇERİKLER

  İsteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişiler ödedikleri primleri iade isteyebilir mi?

  Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı isteğe bağlı SGK ödeyebilir mi?


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here