Ana sayfa SGK İlk defa sigorta dosyası tescili yaptıran bir işletme işçi çalıştırmaya başladığında ilave...

İlk defa sigorta dosyası tescili yaptıran bir işletme işçi çalıştırmaya başladığında ilave istihdam teşvikten nasıl faydalanacaktır?

İlk defa sigorta dosyası tescili yaptıran bir işletme işçi çalıştırmaya başladığında ilave istihdam teşvikten nasıl faydalanacaktır?

498
0

SGK ilave istihdam teşvikinde ilk defa tescil edilen işyerleri veya ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işyerleri için teşvikten yararlanma üçüncü aydan sonra başlar. Bir mükellefim bu şartlarda bir çalışanı var ve üç ayı da doldu bu sigortalıyı bu teşvikten yararlandırmak için izlememiz gereken yol nedir? İşveren sisteminde teşvikten yararlanacak sigortalı kaydına gelmiyor acaba bundan sonraki sigortalı işçiler için mi yaralana bileceğiz?

  • Sigortalı yönünden aranılan şartlar:

Sigortalıların;

– İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,

– İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,

– 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri, gerekmektedir. Sigortalının e-Sgk sisteminden potansiyel sigortalı olup olmadığının kontrol edilip açık olan teşvik onaylanmalıdır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here