Ana sayfa Vergi İkinci el binek araçların satışında KDV oranı nedir?

İkinci el binek araçların satışında KDV oranı nedir?

İkinci el binek araçların satışında KDV oranı ne olur?

344
0

Beyaz eşya tamir servisi yapan firmamız, işyerinde kullanmak üzere kamyonet satın alıyor. Aldığı kişi hususi olarak kullanıyormuş bundan dolayı fatura kesemedi. Bizim firma noterde aracı alırken kullanım durumuna hususi olarak yazdırtırmış. Aracı müşteriye tamire giderken kullanacağı araç olarak almış. Bu aracı 2 yıl sonra satarken KDV oranı ne olacaktır?

1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örn. yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Aracı ne zaman satarsanız satın düzenleyeceğiniz faturada %1 KDV hesaplanır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İkinci el araç alımı satımı yapan firmalar özel matrah uyguladıklarını faturalarını nasıl düzenlemelidir?

İkinci el araç satışında özel matrah uygulaması nasıldır?

İkinci el araç satışı belgesi olmayan mükellefler araç satışlarında özel matrah uygulayabilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here