Ana sayfa Vergi Firmalara bilgisayar sistemi kuran ve danışmanlık hizmeti verenlerin faaliyeti serbest meslek midir?

  Firmalara bilgisayar sistemi kuran ve danışmanlık hizmeti verenlerin faaliyeti serbest meslek midir?

  142
  0

  Mükellefimiz bilgisayar programı aboneliği için yıllık KDV dahil 2.030,00 TL ödeme yapıyor. Faturanın açıklama bölümünde Yıllık Kiralama olarak yazılmış. Muhasebe kaydı yapılırken direkt gider mi yazmalıyım, yoksa 180 ve 280 hesap mı kullanmalıyım?

  180-280 kullanılması gerekir.

  Bir mükellefimiz 03.07.2020 Tarihinde, bilgisayar danışmanlık faaliyetleri (Kod:620201) konusunda işe başlamıştır. Şahıstır. Firmalara Bilgisayar sistemleri kurmakta ve danışmanlığını yapmaktadır. Faaliyeti serbest meslek midir?

  Bahsettiğiniz mükellef, Ticari kazanç mükellefi olacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here