Ana sayfa Muhasebe Emekli şirket ortağına yapılan huzur hakkı ödemesinden SGK primi kesilir mi?

Emekli şirket ortağına yapılan huzur hakkı ödemesinden SGK primi kesilir mi?

3106
0

Şirket ortaklarına Huzur hakkı ödemesi yapmaktayım. Yapılan ödemeden Gelir vergisi ve Damga vergisi keserek net tutarı bankaya ödemekteyim. Ortaklar 4-A ve 4-B emekli Kişiler ve Şirket Ortağı Bu Huzur hakkından SGK ve SGDP Primi kesmemekteyim. Yapılan işlem doğru mu? Bir de Asgari Geçim İndirimi Hesaplanması Gerekir mi?

Gelir Vergisi kesilen bordrolar da AGİ uygulanır.
Birden fazla işverenden ücret alınması halinde sadece bir işverenden alınan ücretten AGİ yararlanılması olur.

Anonim şirketlerde; yönetim kurulu üyeleri, 5510 sayılı Kanunun 4-1/a maddesi kapsamında yani iş akdine bağlı olarak, yönetim kurulu üyesi olduğu şirkette çalışıyorlarsa, bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulması gerekir.

Anonim şirketlerde; yönetim kurulu üyeleri, 5510 sayılı Kanunun 4-1/b maddesi kapsamında yani Bağ-Kur’lu ise bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır.

Limited şirketler için de Bağ-Kur’lu olan müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Şirket ortağının şirkete borç vermesinde yasal bir engel var mıdır?

 

Şirket ortağına ait aracın giderlerini şirkette kullanabilir miyiz?

 

Yabancı şirket ortağı ve müdürü çalışma izniyle bordrolu olabilir mi?

 

Şirket ortağına alınan saat gider yazılabilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here