Ana sayfa Vergi Eczaneler Poşet Beyanı verecek mi?

  Eczaneler Poşet Beyanı verecek mi?

  118
  0

  Restoran zinciri sektöründe faaliyet gösteren şirketimizin aynı vergi numarasına bağlı şubeleri ve farklı ortaklık yapısı olup şube dışında bayileri bulunmaktadır. Bahse konu şube ve bayilerimize, paket servis satışlarında kullanmaları için toptan olarak merkezimizden kilogram bazında baskılı poşet fatura ile gönderilmektedir. Merkezimizden toptan olarak bayilere gönderilen bu poşetlerin kilogram/adet olarak hesaplandığında ciddi bir poşet beyannamesi yükü doğmaktadır. Bu bağlamda, poşet beyannamesini merkezimizin toptan olarak bayilere gönderdiği miktarlar üzerinden merkezimizin mi beyan etmesi gerekiyor yoksa bayilerin yazarkasa/pos cihazlarına poşet olarak tanımlatıp 0,25 kuruş karşılığında müşterinin siparişine ekleyip müşteriden tahsilatını yaparak bayilerin mi tahsil etmesi gerekiyor?

  Poşet bedeli nihai tüketiciye malı kim teslim ederse o tahsil eder. Tahsil edilen bedel ÖKC veya fatura ile 25 kuruş olarak kayıtlara alınır.

  GEKAP beyannamesinde;

  1) Eczanelerde ilaç satışlarında verilen küçük poşetler bildirilecek mi?

  2) Toptan konfeksiyon satış işi yapan işletmeler karton kolilerle yaptığı ambalaj malzemelerini bildirecek mi?

  1-Evet, ambalaj malzemesi olarak beyan edilir.

  2-Karton kutu ve koliler GEKAP kapsamındadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here