Ana sayfa Vergi E- Fatura mükellefleri ÖKC kullanabilir mi?

  E- Fatura mükellefleri ÖKC kullanabilir mi?

  Toptan ticaret yapan mükellefler ökc kullanmak zorunda değildir.

  72
  0

  E fatura ve e defter mükellefi olan, pastane, cafe işletmesi faaliyetinde bulunan işletmenin 

  Perakende tezgâh satışları için kullandığı yeni nesil ökc cihazı kullanmaya devam edebilir mi? 

  Gün sonu cihazlardan alınan z raporları e defter sistemine kaydedilerek işleme devam edilmesi doğru mudur?

  e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına kayıtlı bulunan ve 30/9/2017 tarihli ve 30196 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan 483 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 6ncı maddesinin birinci fıkrasında belirtilen şartları sağlayarak ÖKC kullanımından muafiyeti bulunan mükellefler ile 1/6/2019 tarihli ve 30791 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanan 507 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sisteminden yararlanan mükelleflerce, vergiler dahil toplam satış tutarı 500 TL’ye kadar olan perakende mal ve hizmet satışlarına ait düzenlenen e-Arşiv Faturanın “müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, vergi dairesi ve hesap numarası” bilgileri yerine, müşterinin adı bölümünde “NİHAİ TÜKETİCİ” açıklamasına yer verilerek düzenlenmesi de mümkün olup bu şekilde düzenlenen e-Arşiv Faturalar perakende satış fişi veya ÖKC fişi olarak kabul edilecektir. “

  Şahıs işletmesi ev tekstil ürünleri satış mağazası var. Sadece toptan satış olduğu için ökc zorunluluğu yoktur değil mi? 

  Toptan ticaret yapan mükellefler ökc kullanmak zorunda değildir.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  Gelir vergisi beyannamesinde ÖKC fişleri indirim konusu yapılır mı?

  Vergi dairesi ÖKC kullanmadığı için firmaya ceza kesebilir mi?

  ÖKC fişleri B formunda beyan edilir mi?


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here