Ana sayfa Vergi - Pratik Bilgiler e-defter-2015-2016 yılı açılış beratı vermek zorunda mıyız?

e-defter-2015-2016 yılı açılış beratı vermek zorunda mıyız?

1022
0

E DEFTER

SORU-CEVAP

SORU: 2015 YILI İTİBARİYLE E DEFTER KULLANIYORUZ VE BERATLARI DÜZENLİ OLARAK SİSTEME YÜKLÜYORUZ. 2016 YILI İÇİN AÇILIŞ BERATI VERMEMİZ GEREKİYOR MU? YOKSA 2015 ARALIK AYI DEFTERİNİN BERATI SİSTEME YÜKLENDİĞİNDE KAPANIŞ,2016 OCAK AYININ BERATI SİSTEME YÜKLENDİĞİNDE AÇILIŞ OLARAK MI KABUL EDİLECEK.2016 YILI AÇILIŞI İÇİN SİSTEMDEN YAPMAMIZ GEREKEN BİR İŞLEM VAR MI?

CEVAP: 3.3. Elektronik Defter Oluşturma
3.3.1. Bu Tebliğ kapsamında kendilerine izin verilenler, www.edefter.gov.tr internet adresinde duyurulan format ve standartlara uygun olarak ve aylık dönemler itibarıyla elektronik defterlerini oluşturmaya ve saklamaya başlayacaklardır. Defterlerini elektronik defter biçiminde tutmaya başlayanlar, söz konusu defterlerini kâğıt ortamında tutamazlar.
3.3.2. Elektronik defter tutma sürecinde hesap döneminin ilk ayının beratının alınması açılış onayı, son ayının beratının alınması ise kapanış onayı yerine geçer.

_______________________________________________________________________

Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here