Ana sayfa Ekonomi Döviz cinsi krediler TL üzerinden Merkez Bankası kuruyla yeniden yapılandırılacak

Döviz cinsi krediler TL üzerinden Merkez Bankası kuruyla yeniden yapılandırılacak

432
0

Döviz cinsi krediler TL üzerinden Merkez Bankası kuruyla yeniden yapılandırılacak

Döviz cinsinden ve dövize endeksli alınan kredilerin Türk Lirası’na (TL) çevrilmesi durumunda yapılandırma tarihinde Merkez Bankası kurunun esas alınması kararlaştırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre kredi garanti kurumlarına sağlanan hazine desteğine ilişkin kararda değişikliğe gidildi. Kararda, “Döviz kredileri TL cinsinden yapılandırıldığında o tarihteki Merkez Bankası kuru esas alınacak” ifadesi yer aldı.

Buna göre, işletme kredilerinin asgari vadesi 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 3 yıl olmak üzere azami 10 yıl olarak belirlendi. Kredi veren, kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapabilecek ve kredi vadesini değiştirebilecek.

Her bir yararlanıcı için kefalet limiti, KOBİ tanımını haiz yararlanıcılarda azami 25 milyon TL, KOBİ tanımı dışında kalan yararlanıcılar için ise azami 200 milyon TL olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek.


Kaynak:EuroNews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. MuhasebeNews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here