Ana sayfa SGK Deprem bölgesinde bulunan şantiyede çalışan kişiler topluca işten çıkarıbilir mi?

  Deprem bölgesinde bulunan şantiyede çalışan kişiler topluca işten çıkarıbilir mi?

  70
  0

  Merkezi İstanbul’da olan mükellefim, İskenderun’da İnşaat taşeronu olarak faaliyet göstermektedir. Deprem dolayısıyla iş tamamen durduruldu. Fakat 52 kayıtlı işçi mevcut bunların çıkışlarını yapmanın bir mahzuru var mı?

  Süresi ister belirli olsun isterse belirsiz olsun, iş sözleşmesinin derhal sona erdirilmesi gereği ortaya çıktığında bildirim süresi de beklenmeksizin hizmet ilişkisi sona erdirilebilir. Bu haklı nedenlerden biri de işçinin işyerinde bir haftadan fazla süreyle çalışmaktan alıkoyan “zorlayıcı bir sebebin” olması durumudur. İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkması halinde iş akdini fesih eden işçinin kıdem tazminatından yararlanma olanağı bulunmakta, ihbar tazminatı
  ödememektedir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here