Ana sayfa SGK İşten ayrılan çalışanın geçmiş yıllara ait primleri çıkış sırasında verilip SGK matrahına...

  İşten ayrılan çalışanın geçmiş yıllara ait primleri çıkış sırasında verilip SGK matrahına dahil edilebilir mi?

  74
  0

  Aralık/2022 döneminde işten çıkan personelimiz için Şubat/2023 döneminde hesaplanan 2022 yılına ait prim/bonus gibi ödemeleri nasıl bildirmemiz gerekmektedir, sadece gelir vergisi damga vergisi kesintisi yapmamız yeterli mi? bu tutar SGK primine tabi mi? tabi ise izlenecek yol nasıl olmalıdır?

  Bu hesaplamanın işçinin çıkış tarihinde yapılması ve buna göre ücrete ilave edilip priminin ödenmesi gerekmektedır. . Yargı bu konuda çalışan işten ayrılmış olsa da ikramiyenin çalıştığı süreye oranlı kısmının kendisine ödenmesine karar vermiştir. Ancak bu ödeme çalışılan döneme ait olmalıdır kıstası da bulunmaktadır. Bu kazanç spek kapsamındadır ve son çalışılan dönemin bildirgesine ek verilmelidir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here