Ana sayfa Çalışma Hayatı Çalışan sayısı 5 kişi olunca BES kapsamına dahil olunur mu yoksa 6...

  Çalışan sayısı 5 kişi olunca BES kapsamına dahil olunur mu yoksa 6 kişi mi olması gerekir?

  601
  0

  Bes sistemine dahil olma zorunluluğu sayı 5 kişi ise mi yoksa 5 kişiden fazla yani 6 kişi olunca mı başlar?

  5 ve üzeri işçi çalıştıranlar zorunlu BES kapsamındadır.


  Serbest meslek erbabı ödemiş olduğu bireysel emeklilik sigortasını gider gösterebilir mi?

  Bireysel emeklilik sigorta primi gider olarak yazılmaz. Beyannamelerde indirim konusu yapılmaz.


  Serbest meslek kazanç erbabının gelir vergisi beyannamesini beyan ederken serbest meslek erbabı 5 yıl önce BES sistemine dahil olup prim ödemiş 2020 yılında serbest meslek erbabı BES’den parasını alarak çıkıyor. Bu çıkış esnasında sigorta şirketi tarafından stopaj kesintisi yapılıyor. Şimdi 2020 yılı gelir vergisi beyannamesini yaparken sigorta şirketi tarafından kesilen stopajı kesintiler listesine dahil edecek miyiz?

  Bireysel emeklilik sisteminden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesindeki stopaj yoluyla vergileme esastır. Yani söz konusu gelirlerin vergilendirilmesi, sadece stopaj yoluyla yapılmaktadır. 

  Stopajında indirimi söz konusu değildir. Bu gelirler için herhangi bir şekilde beyanname verilmesi söz konusu değildir. Stopaj nihai vergidir. Listede gözükmesinin önemi yok. Beyan edilmeyen iş yerine ilişkin stopaj beyannamede belirtilmez.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here