Ana sayfa Vergi Bayilerimize ve perakende satış yaptığımız kişilere farklı iskontolar uygulamamıza yasal bir engel...

  Bayilerimize ve perakende satış yaptığımız kişilere farklı iskontolar uygulamamıza yasal bir engel var mı?

  52
  0

  Mükellefim nargile tütün imalatı yapmakta ve bayilere satış yapmaktadır.

  Bayilerin bir kısmı ana bayi (ancak toptancılara mal satmakta), bir kısmı ise perakendecilere mal satan bayilerdir. Bu bayilere fatura kestiğimizde iskonto uygulamasında bir farklılık var mı?

  Kime satarsanız satın iskonto satış bedelinde indirilir, kalan tutar üzerinden KDV hesaplanır.

  10 dairelik bir bina için kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan bir firmam 10 dairenin 8 tanesini toprak sahiplerine teslim edip kendisine 2 daire kalacaktır. Ancak 8 daire sahibinden aynı zamanda 100 bin TL kişi başı daire yenileme işlemi için para alacaktır. Alınan toplamda 800 bin TL için fatura düzenlenecek midir?

  Alınacak bedeller için Fatura düzenlenir. Fatura üzerinden % 18 KDV hesaplanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here