Ana sayfa Muhasebe Ortak/YK üyesi, hissesini devir edip YK üyeliğine devam edebilir mi?

Ortak/YK üyesi, hissesini devir edip YK üyeliğine devam edebilir mi?

A. Ş. sahibi tek kişi %100 başka bir kişiye şirketin devrini (tamamını) yapmak istemektedir. Şirketi devredecek olan kişi devrettiği şirkette Yönetim kurulu üyeliğine devam etmek istemektedir. Bu durumda devreden kişinin yönetim kurulu üyeliğini devam mı ettirmeliyim yoksa istifa ettirip yeniden atma mı yapmalıyım?

397
0

A.Ş. sahibi tek kişi %100 başka bir kişiye şirketin devrini (tamamını) yapmak istemektedir. Şirketi devredecek olan kişi devrettiği şirkette Yönetim kurulu üyeliğine devam etmek istemektedir.

Bu durumda devreden kişinin yönetim kurulu üyeliğini devam mı ettirmeliyim yoksa istifa ettirip yeniden atama mı yapmalıyım?

Seçilen yönetim kurulu görev süresi sonuna kadar aksi genel kurul marifetince veya bir yargı kararına bağlanmadığı sürece, bu işlemde elbette seçime gerek olmadan ayrılan ortak yönetim kurulu üyesi olarak dışarıdan kalan süresini tamamlayabilir. Engel bir düzenleme veya uygulama bulunmamaktadır.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here