7166 sayılı kanun kapsamında işe alınan personel için SGK’ya ayrıca dilekçe vermemiz...

  7166 sayılı kanun kapsamında işe alınan personel için SGK’ya ayrıca dilekçe vermemiz gerekiyor mu?

  128
  0
  PAYLAŞ

  7166 Sayılı Kanun teşviki 01.02.2019 ila 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalıların ücretleri işsizlik sigortası fonundan karşılanacaktır demektedir. Bu tarihler arası işe girişi yapılan personel için ayrıca SGK’ya bir dilekçe verilecek midir? İşverenin bu uygulamadan yararlanması için izlememiz gereken yol nedir?

  İlave İstihdam Ücret Desteği 4447 sayılı Kanunun geçici 19’ncu maddesi kapsamında 2019 yılından itibaren uygulanmaktadır.

  Sigortalı yönünden aranılan şartlar:
  Sigortalıların;

  • İşe alındıklarıdan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4
  • a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,
  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,
  • 1.2.2019 ila 30.4.2019 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri, gerekmektedir.

  İşyeri yönünden aranılan şartlar:

  • Özel sektör işverenine ait olması,
  • Sigortalının 2018 yılı Ocak ila Aralık ayları dönemine ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerindeki en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması,
  • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi,
  • Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,
  • Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,
  • Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, gerekmektedir.

  Destek tutarı 02.2019 ile 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için işverenlere 3 aylık süre ile aylık net asgari ücret düzeyinde (2.020,90 TL) destek sağlanmaktadır. Ücret desteği SGK tarafından işyerinin ilgili ayda veya sonraki aylarda oluşacak prim borçlarından mahsup edilmesi, işverene ödeme yapılmaması şeklinde uygulanacaktır. İlave istihdam ücret desteği uygulaması ile ücret desteği ile destekten yararlanan sigortalının 3 aylık destek süresinin akabinde 6 ay boyunca işyerinde istihdamda kalması hedeflenmektedir.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BENZER İÇERİKLER

  7166 Sayılı kanun sigorta teşvikinden faydalanma şartları nelerdir?

   

   

  7166 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

   

   

  2019 Şubat-Mart-Nisan Yeni İstihdam Teşviki

   

   


  BİR CEVAP BIRAK