Ana sayfa Vergi 1 personel çalıştıranlar da muhtasar vergi bildirimini aylık mı yapacak?

1 personel çalıştıranlar da muhtasar vergi bildirimini aylık mı yapacak?

96
0

Çalışanı olanlar, muhtasar ve prim beyannamelerini Ocak ayından itibaren aylık olarak bildireceklerdi. Ancak geçiş Mart ayına ertelendi. Bu ertelenme neticesinde daha önce 3 aylık muhtasar beyanname verenler ve SGK prim bildirgelerini Ocak- Şubat ayı için ayrı gönderenler yine de Ocak ayından itibaren muhtasar beyannamesini aylık olarak vermek zorunda mıdır?

Böyle bir zorunluluk Yok 3 aylık Muhtasar beyanname verenler 10 kişi ve daha az çalışanı olanlar Ocak-Şubat ve Mart ayını Nisan ayında 3 aylık olarak vereceklerdir. Beyanname MUHSGK 1003A formatın da sadece Vergi bölümü doldurulur. 11 ve daha fazla çalışanı olanalar aylık verecektir.

 

Muhtasar prim beyannamesini vermiş bulunduk. Bu durumda verenlerin akıbeti ne olacaktır. İsteyen ertelenmiş olmasına rağmen muhtasar prim bildirgesini vermeye devam edebilir mi?

Verilenler verilmiş kabul edilecek. Başka işlem yapılmayacak. Erteleme süresinde isteğe bağlı olarak birleştirilmiş muhsgk beyannamesi verilemez

 

Sadece SGK bildirgesi verdiğim mükellefim vergi dairesinden kullanıcı kodu parola ve şifrenin olduğu kâğıdı almıştır. Aldığı şifre doğru mu yoksa parolası maliye olan kağıtla SGK bildirgesi verebilir miyiz?

Vergi dairesinden yeni şifre aldı bu şifre dururken 2020/Ocak ve 2020/Şubat ayı SGK bildirgelerini eski şifre ile verebilir miyiz?

0003 kodu ile muhtasar mükellefiyeti açtırmıştır. 01.03.2020 tarihine ertelenen illerde bulunuyor iseler muhtasarı aldığı koddan SGK bildirimini ise; e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi gönderecek işverenlerin 2020/Ocak ve 2020/Şubat dönemine ait bildirgelerini e-Bildirge v.1 yerine

e-Bildirge v.2 uygulamasını kullanmaları gerekmektedir.

e-Bildirge v.2 uygulamasına https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2 adresinden ulaşılabilir.

Evet verebilir.

OCAK VE ŞUBAT 2020 YILI BILDIRGE VERME TARIHLERI Ocak / 2020 Aylık Prim Hizmet Bildirgesi ………23.02.2020 pazar gününe denk geldiğinden 24.02.2020 tarihinde Şubat / 2020 Aylık Prim Hizmet Bildirgesi ……..23.03.2020 tarihinde bildirilecektir.

 

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ertelendi. Mükelleflerim için herhangi bir başvuruda bulunmadım. Üç aylık muhtasarları aylığa çevirmedim sistem otomatik geçiş yapacaktır diye.

2020 Ocak ve Şubat ayı SGK bildirgelerini SGK’ya vereceğim. Mükelleflerimin Ocak ve Şubat ücret ve kira stopajlarını muhtasar beyanını nisan ayında üç aylık olarak mı beyan edeceğim?

3 aylık vermeye devam edeceksiniz. Nisan ayında mart ayını aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile beyan edilecek (yeni bir uzatma olmaz ise)

 

Bursa da bir mükellefim mevcut 10’dan az çalışanı var muhsgk beyannamesi (1003A) verirken Ocak-Şubat aylarında 022 ve 041 kodlarındaki stopajı mart ayına erteleyebiliyor muyum?

Bursa ili erteleme kapsamında değildir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here