Ana sayfa Çalışma Hayatı Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gereken çalışma süresi

  Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gereken çalışma süresi

  Yıllık ücretli izine hak kazanabilmek için, çalışanın, işe başladığı günden itibaren aynı işverenin bir veya birden fazla işyerinde toplam olarak, en az bir yıl çalışmış olması şartını sağlaması gerekmektedir.

  144
  0

  Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gereken çalışma süresi

  Yıllık ücretli izine hak kazanabilmek için, çalışanın, işe başladığı günden itibaren aynı işverenin bir veya birden fazla işyerinde toplam olarak, en az bir yıl çalışmış olması şartını sağlaması gerekmektedir.

  İşveren ile çalışan arasında düzenlenmiş olan iş akdinde deneme süresi var ise bu süre de yıllık ücretli izin hesabına dâhil edilecektir.

  Yıllık ücretli izin süreleri

  Yıllık ücretli izin süreleri belirlenirken çalışanın, aynı işverene ait bir veya birden fazla işyerindeki çalışma süreleri (Kıdemi) ile yaşı dikkate alınmaktadır.

  Aynı işverene tabi çalışmalarına göre, çalışanlara verilecek yıllık ücretli izin süresi;

  A-Hizmet süresine göre;

  • 1 Yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dâhil) çalışanların izin süresi  = 14 günden az olamaz
  • 5 Yıldan Fazla 15 Yıldan az çalışanların izin süresi           = 20 günden az olamaz
  • 15 Yıl dâhil ve daha fazla çalışanların izin süresi             = 26 günden az olamaz

  B-Yaş Kriteri;

  • Çalışan 18 veya daha küçük yaşta ise izin süresi        = 20 günden az olamaz
  • Çalışan 50 veya daha büyük yaşta ise izin süresi        = 20 günden az olamaz

  Yıllık ücretli izin sürelerine hafta tatili günü dahil değildir.

  Yıllık ücretli izin süresi içerisine denk gelen hafta tatili izinleri, yıllık ücretli izin süresine eklenir. Genelde pazar günleri kullanılan hafta tatili günleri, izin sürelerine ilave edilecektir. Yasa hükmü gereği Hafta tatili en az 35 saat olarak uygulanacak olup, en geç cumartesi günü saat 13.00’de başlar.

   

   


  Kaynak: İş Kanunu
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here