Ana sayfa Vergi Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden alınan araçlarda KDV hesaplaması yapılır mı?

Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden alınan araçlarda KDV hesaplaması yapılır mı?

570
0

Mükellefim Ocak ayında şahıstan 2. el kamyonet aldı. Bu durumda aktife kaydederken %18 KDV ile mi, KDV ayırmadan mı aktife almam gerekiyor?

Aracı; vergi mükellefi olmayan kişiden almış iseniz KDV ödemediniz. Ödenmeyen KDV indirilmez.

KDV indirilmesi için fatura olması gerekir.

 

Araç alım satımı yapmayan firma için, 2015 yılında alınan ticari araç bugün satılmak istenildiğinde güncel KDV oranını nedir?

Ticari araçlar için %18 KDV uygulanır.

 

Araç OGS – HGS giderlerinin % 30’luk kısmı Kanunen Kabul edilmeyen olarak mı kayıt edilecektir?

Gider kısıtlaması sadece BİNEK OTOLAR için uygulanır. Giderleştirilmeyen %30’luk kısımları ile KDV’nin %30’u KKEG olarak kayıtlara alınır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here