Ana sayfa Çalışma Hayatı Ücretin gününde ödenmemesi halinde işçi verilen işi yapmayabilir

  Ücretin gününde ödenmemesi halinde işçi verilen işi yapmayabilir

  Ücret ne kadar geciktirilebilir? İşçi ücretini zamanında almazsa çalışmayı bırakabilir mi?

  83
  0

  Ücretin gününde ödenmemesi

  Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında
  ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.

  Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez.

  Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

  Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

  Ücretin saklı kısmı

  İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya
  başkasına devir ve temlik olunamaz.

  Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.

   


  Kaynak: İş Kanunu
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here