Ana sayfa Çalışma Hayatı Turizm işe ile uğraşan bir firma iş yerinde kullanılmak üzere aldığı karavana...

  Turizm işe ile uğraşan bir firma iş yerinde kullanılmak üzere aldığı karavana ait ödediği KDV’yi indirim konusu yapabilir mi?

  Ressamdan alınan tablo için ne kadar stopaj ödenir? Turizm işi ile iştigal eden firmanın aldığı karavandaki KDV indirim konusu yapılır mı?

  361
  0

  Turizm işi ile uğraşan firma işinde kullanılmak üzere bir adet ikinci el çekme karavan satın aldı ve % 18 KDV ödedi. Bu kdv’yi indirim konusu yapabilir miyiz?

  Ödenen KDV indirim konusu yapılabilir.

  Vergiden Muaf Esnaf olan sanatçı Bay A dan tablolar ve resimler almaktayız, sanatçımıza yaptığımız ödemelerde stopaj oranını yüzde kaç uygulamalıyız?

  Sanatçı (ressam) vergiden muaf esnaf konumunda değildir. GVK nun 9. maddesinde sayılan işleri yapanlar esnaf muaflığından yararlanır. Ressamlar GVK 18. maddede belirtilen SM erbaplarıdır. Ressamdan satın alınan tablo veya resim için % 17 GV stopajı yapılır.

  Ayrıca (2) nolu KDV beyannamesi ile % 18 KDV hesaplanır ve beyan edilir.

  Ödenen KDV (1) sayılı KDV beyannamesinden indirilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here