Ana sayfa Muhasebe Şirketlerde hisse senedi satışlarından doğan zarar bir kuruma bildirilir mi?

Şirketlerde hisse senedi satışlarından doğan zarar bir kuruma bildirilir mi?

Şirketlerde hisse senedi satışlarından doğan zarar bir kuruma bildirilir mi?

196
0

Tek ortaklı bir A.Ş hisse devri yapacaktır. Hisse satışı sonucu ortak adına zarar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bildirim veya yapılması gerekenler nelerdir?

Hisse satışından kar elde edilirse beyan edilir. Kar elde edilmeyen durum herhangi bir yere bildirilmez. Ancak A.Ş. nin bağlı olduğu VD ortak değişikliği bildirilir.

2 ortaklı bir Anonim Şirket (nama yazılı hisse senedi mevcut) 2 ortakta YK üyesi ortaklardan biri hisselerini 3.bir şahıssa devredecek. Biraz araştırdım fakat derli toplu bir şey bulamadım. Hisse senedinin arkasına ….kişisine hisseleri devir ve temlik ettim diye bir ciro yapmak gerekir mi?

Hisse devri noterden olabileceği gibi ilmühaber düzenlemesi ile de yapılabilir.

Diğer taraftan YK istifa ataması ortakların tasarrufundaki bir hadisedir.

Ortaklıktan çıkmak YK üyeliğini sona erdirmez, iki kişilik yönetim kurulunda istifa ve atama için toplantı nisabı oluşmadığından bu istifa ve atamanın veya yeniden YK seçiminin genel kurul ile yapılması gerekmektedir.  Seçim sonrasında temsil kararının alınması yerinde olacaktır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here