Ana sayfa Vergi Sigortasız personel çalıştırdığı tespit edilen bir işletme SGK teşviklerinden ne kadar süre...

  Sigortasız personel çalıştırdığı tespit edilen bir işletme SGK teşviklerinden ne kadar süre faydalanamaz?

  Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri;...

  46
  0

  17.06.2021 tarihinde SGK denetmenleri tarafından tutulan tutanakta 3 işçinin 17.06.2021 tarihinden itibaren sigortasız çalıştığı tespit edilmiştir. O tarihte işyerimizde 9 sigortalı çalışan var. Tespit edilen Sigortasız 3 işçiyi 21.06.2021 tarihinde 17.06.2021’e girişlerini yaptık. Bu işçilerden 2’si 30.06.2021 tarihinde işten ayrıldılar.30.06.2021 tarihine ikisinin çıkışlarını verdik. Haziran, Temmuz ve ağustos aylarına ait muhsgk bildirgelerini teşviksiz verdik. 

  Sigortalı işçilerimizi 05510 sayılı kanundan doğan prim indiriminden faydalandırmadık.17103 sayılı teşvikten faydalandırdığımız 2 işçinin bu teşvik süresi de bitmişti. Çalışan sigortalı personellerimizi bundan sonraki aylarda 5510 sayılı kanundan doğan prim indiriminden faydalandırabilir miyiz?

  Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri;

  İlk tespitte bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle 5510 sayılı Kanun, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaktır. 

  5 kişi ve toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan tespitlerde prim teşvik yasaklılığı uygulanmayacaktır. 

  Sigortasız işçi çalıştırma halinde SGK teşviklerinden yararlanamama ile ilgili açıklamalar

  Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen firma SGK teşviklerinden faydalanabilir mi?

  Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen bir iş yeri SGK teşviklerinden ne kadar süreyle men…


  Kaynak: ismmmo,GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here