Ana sayfa Muhasebe Siber saldırı sonucu silinen e-defter berat dosyası için ne yapmalıyız?

  Siber saldırı sonucu silinen e-defter berat dosyası için ne yapmalıyız?

  Siber saldırı sonucu silinen e-defter berat dosyası için ne yapılır?

  79
  0

  SORU

  24.03.2020 tarihinde sistemimiz (Hacker girdi) çöktü bu sebeple Ekim / Kasım döneminde vermiş olduğum defterlerin dosyası silindi. Bugün Aralık ayı defteri verirken vermiş olduğumuz defterlerin silindiğini fark ettik.

  Kayıtlarımız muhasebe programında mevcut ve beratları sistemden görüntüleyebiliyoruz fakat aralık defterini verirken ekteki hatayı veriyor.Konu ile ilgili yapmamız gereken işlemler konusunda yardımlarınızı rica ederim.

  CEVAP

  Siber saldırıya ilişkin Başkanlığımıza bildirimde (dilekçe, Özel amaçlı YMM raporu ve yetkili mahkeme tarafından düzenlenmiş zayi belgesi) bulunmanız halinde uyumlu programda ayarlama yapılarak eski dönem defterleri varmış gibi yasal yükleme dönemi defterlerinin oluşturulması sağlanabilir. Daha sonra zayi olan dönemlerle ilgili talebiniz değerlendirilip işlemlere devam edilecektir.


  Kaynak: GİB e-defter forum.
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here