Ana sayfa Muhasebe Sermaye artışına ilişkin tespit raporu için ara dönem bilançosu kullanılabilir mi?

  Sermaye artışına ilişkin tespit raporu için ara dönem bilançosu kullanılabilir mi?

  158
  0

  Anonim şirketlerimizden birisine sermaye artışı yapılacaktır. Artış ortak alacaklarından karşılanacaktır. Ticaret sicile sermayenin ödendiğine dair rapor ve ortaklardan alacakların tespiti raporu verilirken ortak alacaklarının raporu ara dönem mesela 30.06.2022 tarihli mizan ve bilançoya göre verilebilir mi?

  Verilebilir.


  Sermaye artırımı yapacağız. 2021 defterlerin tasdik makamı ve tasdik tarihi no.su sorulmakta buraya tasdik makamı olarak ne yazılması gerekiyor. Tasdik no.suna ve tasdik tarihi olarak en son berat yükleme tarihi mı yazmamız gerekiyor?

  Tasdike tabi olan defterleri (envanter defterini) aynı şekilde eskiden olduğu gibi tasdik makamı ve tasdik tarihi/no’su yazılacaktır. 

  Elektronik olarak tutulan yevmiye ve defteri kebir için; tasdik makamına e-defter, no’su alanına da hangi döneme ait ise o dönemin berat dosyasındaki tekil numara yazılır. 


  2003 kuruluşlu mükellefimize sermaye artırımı yapacağız. Firma kuruluşunda sermayesini ödemiş. Şuan sermayenin ödendiğine dair raporu düzenlerken, eski sermayenin ödendiği yıllara ait defter bilgileri ve sermaye ödemelerine ait yevmiye kayıt bilgileri; çok eski olduğundan elimizde mevcut değil. Raporda ilgili bölümlere ne yazmamız gerekir?

  TTK ’ya göre zamanaşımı 10 yıldır 10 yıldan önce sermaye artırım ve ödemesi için yevmiye kaydı bilgileri yazılmaz. İlgili alana sermayenin artım tarihinin yazılması yeterlidir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here