Ana sayfa İstatistik Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Temmuz 2020’de bir önceki yılın aynı ayına...

  Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Temmuz 2020’de bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 arttı

  44
  0

  Perakende Satış Endeksleri, Temmuz 2020

  Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi (2015=100) 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %12,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %13,9, otomotiv yakıtı satışları %7,2 arttı.

  Perakende satış hacmi yıllık değişim oranı (%), Temmuz 2020

  Perakende satış hacmi aylık %9,5 arttı

  Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %9,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %5,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %13,0, otomotiv yakıtı satışları %6,4 arttı.

  Perakende satış hacmi aylık değişim oranı (%), Temmuz 2020

  Perakende satış hacmi sektörlere göre yıllık ve aylık değişim oranları (%), Temmuz 2020

  Perakende ciro yıllık %21,4 arttı

  Cari fiyatlarla perakende ciro 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %21,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %24,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %27,3, otomotiv yakıtı satışları %3,3 arttı.

  Perakende ciro yıllık değişim oranı (%), Temmuz 2020

  Perakende ciro aylık %10,7 arttı

  Cari fiyatlarla perakende ciro 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %10,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %4,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %14,6, otomotiv yakıtı satışları %11,9 arttı.

  Perakende ciro aylık değişim oranı (%), Temmuz 2020

  Perakende ciro sektörlere göre yıllık ve aylık değişim oranları (%), Temmuz 2020

  Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 13 Ekim 2020’dir.
  _________________________________________________________________________________________________
  AÇIKLAMALAR

  Yıllık değişim, takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimini ifade etmektedir.

  Aylık değişim, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki aya göre değişimini ifade etmektedir.


  Kaynak: TÜİK
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here